Skip to content

325 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 19, 2000

Property Information

Block284
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,056
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$274,400
77%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,494+5.3%
2024$6,169+40.1%
2023$4,404+0.4%
2022$4,385+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 10152, Page 932

Property Sale

SaleMulti
$102,100
DeedBook 4926, Page 28

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 4613, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1957