Skip to content

35 Cattus StreetToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 29, 2001

Property Information

Block284
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,156
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$267,300
77%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,364+5.3%
2024$6,046+20.4%
2023$5,023+0.4%
2022$5,001+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 10416, Page 1122

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 4813, Page 857