Skip to content

79 Seabreeze RoadToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block285
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
19%
Improvement Value:$316,700
81%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+5.3%
2024$6,728+6.0%
2023$6,350+0.4%
2022$6,322+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 15857, Page 473Recorded7/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 15690, Page 612Recorded11/20/2013

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4725, Page 641