Skip to content

82 Seabreeze RoadToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2008

Property Information

Block288
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$265,900
76%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375+5.3%
2024$6,057+23.8%
2023$4,891+0.4%
2022$4,870+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 10125, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5721, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$28,990
DeedBook 3542, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1976