Skip to content

64 Seabreeze RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block288
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,094
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
29%
Improvement Value:$175,500
71%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,509+5.2%
2024$4,284+15.0%
2023$3,727+0.4%
2022$3,711+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 11052, Page 1277

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 10084, Page 1669

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3670, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1960