Skip to content

27 Seabreeze RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jul 12, 2006

Property Information

Block289
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,540
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
42%
Improvement Value:$202,700
58%
Total Assessment$351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+5.3%
2024$6,088+4.0%
2023$5,853+0.4%
2022$5,827+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$408,000
DeedBook 13257, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1986