Skip to content

233 Jumping Brook DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block298
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,853
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
26%
Improvement Value:$482,700
74%
Total Assessment$654,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,929+5.3%
2024$11,333+5.2%
2023$10,769+0.4%
2022$10,721+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,853DeedBook 17459, Page 106Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$563,000
DeedBook 13776, Page 438

Property Sale

Sale
$200,040
DeedBook 4472, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1986