Skip to content

1908 Whitesville RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block298
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,078
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,400
51%
Improvement Value:$248,200
49%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,194+5.3%
2024$8,735+4.3%
2023$8,378+0.4%
2022$8,341+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 16981, Page 778Recorded12/28/2017

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 11724, Page 170

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5187, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1960