Skip to content

244 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08753

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block298
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,172
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
20%
Improvement Value:$475,600
80%
Total Assessment$595,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,852+5.3%
2024$10,310+11.6%
2023$9,238+0.4%
2022$9,197+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,172DeedBook 20087, Page 159Recorded7/30/2025

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 14149, Page 903

Property Sale

Sale
$144,489
DeedBook 4417, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1986