Skip to content

1780 Rolling Ridge LaneToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Date
May 6, 2003

Property Information

Block298
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,512
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
23%
Improvement Value:$431,300
77%
Total Assessment$559,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,940+5.4%
2024$9,431+6.0%
2023$8,895+0.5%
2022$8,855+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4564, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1987