Skip to content

1855 Branch Brook CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block298
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,609
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,000
24%
Improvement Value:$488,600
76%
Total Assessment$646,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,781+5.3%
2024$11,193+6.6%
2023$10,504+0.4%
2022$10,458+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,609DeedBook 20233, Page 118Recorded12/19/2025

Property Sale

Sale
$809,000
Sq Ft2,609DeedBook 19357, Page 1100Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,609DeedBook 19041, Page 289Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5120, Page 263

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4528, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1987