Skip to content

860 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 18, 2003

Property Information

Block373
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,844
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
29%
Improvement Value:$298,100
71%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+5.2%
2024$7,307+6.1%
2023$6,886+0.4%
2022$6,856+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11367, Page 1536

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5528, Page 566

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 3879, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1969