Skip to content

856 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block373
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,032
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
32%
Improvement Value:$266,400
68%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,109+5.2%
2024$6,758+20.3%
2023$5,616+0.4%
2022$5,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,032DeedBook 20194, Page 1598Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11687, Page 1324

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5685, Page 512

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4833, Page 802

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4485, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1972