Skip to content

849 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block376
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage960
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
29%
Improvement Value:$221,400
71%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,652+5.2%
2024$5,373+21.6%
2023$4,419+0.4%
2022$4,399+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft960DeedBook 19941, Page 1039Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$41,400
DeedBook 3817, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1957