Skip to content

938 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block386
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage960
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
25%
Improvement Value:$276,200
75%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+18.9%
2024$5,640+21.2%
2023$4,654+0.4%
2022$4,634+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft960DeedBook 19691, Page 16Recorded5/23/2024

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft960DeedBook 18875, Page 943Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17355, Page 434Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4733, Page 388

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4440, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1958