Skip to content

857 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2013

Property Information

Block377
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,593
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
35%
Improvement Value:$236,200
65%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,577+5.2%
2024$6,252+17.4%
2023$5,326+0.4%
2022$5,302+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4225, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1970