Skip to content

108 Schley AvenueToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$170,500
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC0108
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
67%
Improvement Value:$74,200
33%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+5.3%
2024$3,881+4.3%
2023$3,722+0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,500

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 16560, Page 1935Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 15744, Page 205Recorded2/11/2014

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 11073, Page 5

Property Sale

Sale
$101,990
DeedBook 10047, Page 1793

Property Built

Built

Year Built: 2000