Skip to content

103 Schley AvenueToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$196,655
Last Sale Date
Aug 17, 2007

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC0103
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$88,100
37%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+5.3%
2024$4,122+1.1%
2023$4,077+0.4%
2022$4,059+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$196,655
DeedBook 13771, Page 430

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10548, Page 414

Property Sale

Sale
$102,990
DeedBook 10040, Page 1014

Property Built

Built

Year Built: 1999