Skip to content

201 Schley AvenueToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC0201
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
67%
Improvement Value:$74,200
33%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+5.3%
2024$3,881+4.3%
2023$3,722+0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 16544, Page 1957Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$79,990
DeedBook 4994, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1992