Skip to content

815 Schley AvenueToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 11, 2008

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC0815
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$88,100
37%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+5.3%
2024$4,122+1.1%
2023$4,077+0.4%
2022$4,059+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13965, Page 1856

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 12172, Page 824

Property Sale

Sale
$92,990
DeedBook 5562, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1998