Skip to content

1116 Scarlet Oak AvenueToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1116
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$88,100
37%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+5.3%
2024$4,122+1.1%
2023$4,077+0.4%
2022$4,059+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 12381, Page 1831

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11660, Page 1892

Property Sale

Sale
$89,980
DeedBook 5060, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1993