Skip to content

1816 Scarlet Oak AvenueToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 9, 2022

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1816
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$88,100
37%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+5.3%
2024$4,122+1.1%
2023$4,077+0.4%
2022$4,059+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,610DeedBook 19021, Page 997Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11053, Page 1830

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10448, Page 1954

Property Sale

Sale
$84,990
DeedBook 5147, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1992