Skip to content

1717 Arthur StreetToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1717
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$88,100
37%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+5.3%
2024$4,122+1.1%
2023$4,077+0.4%
2022$4,059+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 15973, Page 1288Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10042, Page 5

Property Sale

Sale
$89,990
DeedBook 5279, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1993