Skip to content

891 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block380
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,307
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
26%
Improvement Value:$344,000
74%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,522+5.2%
2024$8,101+15.2%
2023$7,032+0.4%
2022$7,001+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3561, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1971