Skip to content

606 Duke CourtToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block380
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,922
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
24%
Improvement Value:$333,600
76%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989+5.2%
2024$6,644+0.3%
2023$6,621+0.4%
2022$6,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,922DeedBook 19799, Page 808Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$252,550

From:

To:

Sq Ft2,253DeedBook 16460, Page 1678Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963