Skip to content

907 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Nov 28, 2006

Property Information

Block382
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,600
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
25%
Improvement Value:$271,100
75%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612+5.2%
2024$6,285+2.0%
2023$6,165+0.4%
2022$6,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 13439, Page 1550

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12656, Page 1570

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12276, Page 1492

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3659, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1962