Skip to content

635 Duke CourtToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$40,600
Last Sale Date
Dec 2, 1976

Property Information

Block382
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,949
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
28%
Improvement Value:$242,000
72%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,887+5.4%
2024$5,583+4.4%
2023$5,346+0.5%
2022$5,322+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$40,600
DeedBook 3576, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1976