Skip to content

971 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Apr 14, 2014

Property Information

Block385
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
32%
Improvement Value:$196,000
68%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,263+5.2%
2024$5,003+19.7%
2023$4,181+0.4%
2022$4,162+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15790, Page 1996Recorded4/25/2014

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 13463, Page 1608

Property Built

Built

Year Built: 1956