Skip to content

949 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block385
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,662
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
29%
Improvement Value:$230,000
71%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,882+5.2%
2024$5,591+10.6%
2023$5,055+0.4%
2022$5,033+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 16993, Page 1752Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5692, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1967