Skip to content

1387 White Oak Bottom RdToms River, NJ 08755

Built 1972

Last Sale Date
Jun 1, 1971

Property Information

Block390
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,520
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,200
51%
Improvement Value:$222,700
49%
Total Assessment$453,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,020+5.4%
2024$7,607+12.9%
2023$6,739+0.5%
2022$6,709+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972

Property Sale

Sale
$0