Skip to content

1332 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block391
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,762
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
24%
Improvement Value:$640,400
76%
Total Assessment$840,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,312+5.7%
2024$14,482+5.4%
2023$13,734+0.4%
2022$13,674+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12872, Page 763

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3607, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1910