Skip to content

1776 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block394
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage4,864
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$516,000
51%
Improvement Value:$487,200
49%
Total Assessment$1,003,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,278+5.3%
2024$17,365-7.6%
2023$18,795+0.4%
2022$18,712+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 13463, Page 382

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 11500, Page 1836

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5470, Page 782

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 5205, Page 867

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4500, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1950