Skip to content

741 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Date
Sep 17, 1992

Property Information

Block400
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,268
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
45%
Improvement Value:$151,500
55%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,017+5.2%
2024$4,769+1.9%
2023$4,679+0.4%
2022$4,659+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5009, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1985