Skip to content

767 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 25, 2005

Property Information

Block400
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
47%
Improvement Value:$114,000
53%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,915+5.2%
2024$3,722+2.5%
2023$3,630+0.4%
2022$3,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 12640, Page 940

Property Sale

Sale
$164,700
DeedBook 11796, Page 1851

Property Built

Built

Year Built: 1967