Skip to content

753 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block400
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9202

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,662
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$252,100
70%
Total Assessment$359,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,539+5.2%
2024$6,216+6.9%
2023$5,817+0.4%
2022$5,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 18101, Page 185Recorded10/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1985