Skip to content

5 Dover WalkToms River Twp, NJ 04108

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block405
Lot58
QualifierC0105
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class33
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage980
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
46%
Improvement Value:$46,800
54%
Total Assessment$86,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,582+26.3%
2024$1,253+52.4%
2023$822+0.6%
2022$817+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft980DeedBook 19909, Page 1778Recorded1/23/2025

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft980DeedBook 19489, Page 1779Recorded9/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1971