Skip to content

11 Albert AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block405
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,144
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
43%
Improvement Value:$212,200
57%
Total Assessment$372,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+5.2%
2024$6,443+41.7%
2023$4,546+0.4%
2022$4,526+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 14053, Page 1852

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5246, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1952