Skip to content

1471 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block410
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage7.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,495,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,239+5.3%
2024$25,878+4.6%
2023$24,743+0.4%
2022$24,634+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft2,160DeedBook 18415, Page 428Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12406, Page 83