Skip to content

1025 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 1945

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block410
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class13
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage805
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
76%
Improvement Value:$52,600
24%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,001+5.3%
2024$3,801-25.0%
2023$5,066+0.4%
2022$5,044+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft805DeedBook 18470, Page 1534Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5752, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1945