Skip to content

403 Aberdeen LayneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0423
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
53%
Improvement Value:$132,000
47%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,135+5.2%
2024$4,881-6.5%
2023$5,220+0.4%
2022$5,197+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,562DeedBook 19429, Page 417Recorded7/12/2023

Property Sale

SaleMulti
$266,000
DeedBook 12261, Page 1096

Property Built

Built

Year Built: 1988