Skip to content

904 English LayneToms River, NJ 08753

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0953
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,389
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
53%
Improvement Value:$133,500
47%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+5.5%
2024$4,657+0.8%
2023$4,622+0.5%
2022$4,601+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,389DeedBook 20089, Page 1481Recorded8/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 16098, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1992