Skip to content

1204 King George LayneToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC1273
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,706
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
45%
Improvement Value:$186,500
55%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+23.4%
2024$4,965-1.1%
2023$5,020+0.4%
2022$4,998+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,706DeedBook 19494, Page 1812Recorded9/26/2023

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 17330, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1992