Skip to content

1608 Shore BlvdToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block422
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,791
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
28%
Improvement Value:$262,800
72%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679+5.2%
2024$6,349+6.7%
2023$5,949+0.4%
2022$5,923+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5731, Page 402

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4771, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1955