Skip to content

1600 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 21, 1974

Property Information

Block424
Lot191
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,878
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
33%
Improvement Value:$237,400
67%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+5.2%
2024$6,135+11.0%
2023$5,529+0.4%
2022$5,504+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974