Skip to content

1608 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block424
Lot193
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,878
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$248,600
68%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,658+5.2%
2024$6,329+17.3%
2023$5,396+0.4%
2022$5,372+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,878DeedBook 18193, Page 138Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 10508, Page 1405

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4457, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1973