Skip to content

1711 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block425
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,400
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
41%
Improvement Value:$176,700
59%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+5.2%
2024$5,205+3.0%
2023$5,053+0.4%
2022$5,030+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 16295, Page 851Recorded1/20/2016

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 12669, Page 1269

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 10187, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$103,900
DeedBook 4935, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1970