Skip to content

1137 Kenton DriveToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Date
Dec 7, 1992

Property Information

Block425
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,116
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
30%
Improvement Value:$288,300
70%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+5.2%
2024$7,120+4.2%
2023$6,831+0.4%
2022$6,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5025, Page 858

Property Sale

SaleMulti
$211,000
DeedBook 4780, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1989