Skip to content

1150 Wake Forest DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block429
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,968
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
35%
Improvement Value:$228,400
65%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+5.2%
2024$6,083+2.1%
2023$5,957+0.4%
2022$5,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$238,660
Sq Ft1,968DeedBook 19438, Page 620Recorded7/21/2023

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 17252, Page 875Recorded9/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11026, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$143,500
DeedBook 10210, Page 1330

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5133, Page 871

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 4704, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1971