Skip to content

1160 Lewison DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 1996

Property Information

Block433
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,992
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
35%
Improvement Value:$232,300
65%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+5.2%
2024$6,150-3.0%
2023$6,343+0.4%
2022$6,315+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 4199, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1973