Skip to content

1155 Sylvan DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2011

Property Information

Block431
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
35%
Improvement Value:$217,300
65%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+5.2%
2024$5,787-2.3%
2023$5,924+0.4%
2022$5,898+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$7,200
DeedBook 10451, Page 732

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 10094, Page 1833

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5091, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1977